Ste v Moskve? Choďte do Ruska!

Autor: Radovan Potočár | 7.9.2012 o 15:16 | Karma článku: 10,55 | Prečítané:  2181x

Na ceste práve prechádza kolóna čiernych Mercedesov, sprava ju obieha Jaguár a o chvíľu neskôr sa mihne biele Ferarri . Po chodníku kráča "bábuška" v sivej šatke a zástere. Ťahá za sebou káričku so slivkami na predaj, občas postojí, niečo predá a tackavou chôdzou pokračuje ďalej. Tá istá ulica, tá istá Moskva.

 

Ideme ďalej. Opustíme najužšie centrum, kremeľské hradby, kostoly a paláce, prejdeme cez štvrť moderných centier, mrakodrapov a obchodov, dostaneme sa do ulíc najdrahších moskovských bytov a víl. Opustíme mesto. Pokračujeme pol hodiny autom po diaľnici, potom pár minút po úzkej asfaltke a na záver po cestičke, kde väčšinu času nejdeme po asfalte, ale po jamách. Dedina Petrovo.

Tretina domov sú víkendové "dače", pekné domčeky, ktoré cez víkendy sčasti zaplnia Moskovčania. Druhá tretina je opustená - zadebnená okná, preborené strechy - tieto sa nepodarilo predať. Zvyšok vyzerá o čosi lepšie: drevené chalúpky so zasklenými oknami a komínmi, z ktorých sa občas parí. Niektoré ako vystrihnuté z Mrázika. Ak ich nazvem "chatrče", budem hrubý; ak poviem "domčeky", nebudem presný.

Rusi budovali svoj komunizmus vyše 70 rokov. Celých 30 rokov pred nami teda mali orwellovský náskok. S "rovnosťou rovných" to preto do dnešného dňa aj dotiahli podstatne  ďalej: Rovných je drvivá väčšina, "rovnejších" iba zopár a "najrovnejších", tých je len maličká hŕstka.

 

Mimochodom, spomínal som už babičku so slivkami?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Danko pocítil silu slovenského hejtu a stále sa skrýva

Politické strany väčšinou diskusie na svojich stránkach čistia, ale nevypínajú.

EKONOMIKA

Premiér Fico zabudol na ceny elektriny na východe

Ceny rieši len na strednom Slovensku.


Už ste čítali?