Študent učiteľom

Autor: Radovan Potočár | 12.9.2012 o 14:00 | Karma článku: 18,61 | Prečítané:  28604x

  Vo štvrtok idete do toho. Možno váš štrajk nevyjde. Možno sa nič nezmení. Rodičia vás nepochopia, politici sa vám vysmejú a odborári si urobia fajočku v zozname aktivít. Riskujete. Váš štvrtok, ale zmysel má. A ja Vám držím palce.  

 

Pýtate si 10% k platu. V praxi 50, možno 60 eur. Iste, štát na tom dobre nie je a polici sa budú vykrúcať. "Nemáme." "Neskôr." "Kríza." Pred rokom však Radičovej vláda  pre lekárov našla 300 eur a sľúbila ich platy ďalej zvyšovať. Vznikol precedens. A slovenský učiteľ je prvý, kto má na právo sa ho chytiť.

Ľahko sa nebude vykrúcať ani Ficovi. Samozrejme, môžete mu pripomínať jeho sľuby, predvolebné slová o školstve alebo rozkradnuté miliardy. Pridajte však aj jednu "banalitku": 70 miliónov eur pre farmárov. Ak Fico s Jahnátkom našli v auguste na pomoc pre farmárov 70 000 000 eur (!!!), nenájdu v septembri pre učiteľov ani cent?

 

Na vašej strane nebude ani celá verejnosť. Tí, čo majú v školách deti vám tlieskať nebudú a tí, ktorí so  školstvom nemajú nič, vás možno nepochopia. Vraj máte tú najľahšiu prácu. Vraj pol roka prázdniny. Vraj samé kytice a bonboniéry.

Spýtajte sa niekoho: "Čo robí učiteľ základnej alebo strednej školy?" A ten niekto bez váhania povie: "Učiteľ učí." Milé. Mám však okolo seba dosť učiteľov  na to, aby som si všimol, že učiteľ je

...ten, kto sa doma pripravuje na hodiny.

...ten, kto večer opravuje previerky.

...ten, kto príde do triedy a vyberá od žiakov peniaze na učebnice.

...ten, kto cez prázdniny pripravuje nástenky.

...ten, za kým sa chodia sťažovať rodičia žiakov.

...ten, kto chodí na školenia a kurzy, aby nazbieral kredity.

...ten, kto pripravuje školské podujatia a výlety.

...ten, kto má stopercentnú účasť na rodičovských združeniach.

...ten, kto vyrába učebné materiály, keď chýbajú knihy.

...ten, kto musí občas prispieť z vlastných peňazí, aby bola v triede krieda a mydlo.

...ten, kto kontroluje dochádzku detí.

...ten, kto si na YouTube pozerá video, ako doňho žiaci hádžu kriedu.

...ten, kto píše posudky žiakov.

...ten, kto sedí popoludní na porade a večer ide so žiakmi do divadla.

...ten, ktorý do toho divadla kupuje lístky a zháňa dopravu.

...ten, ktorému nadávajú, že na obed má fajront.

...ten, ktorý prinesie domov mesačne 500, možno 600 eur.

Ten blázon.

Napríklad moja mama.

 

Štvrtkový štrajk však nesmie zostať len o platoch. Politici radi skonštatujú, že "Mladí ľudia sú naša budúcnosť!", "Práca učiteľa je na nezaplatenie" alebo "Školstvo je naša priorita!", no keď sa vypnú kamery, téma školstvo sa vyčerpala.

Iste, hádzať pod stromček pár drobných dôchodcom prinesie viac hlasov ako liať peniaze do vzdelania detí, ktoré nevolia. Lenže kto bude na tie "darčeky" pracovať o 20  rokov? Pologramotné deti z osád? Tehotné deviatačky? Alebo vysokoškoláci zo Sládkovičova?

Naše školy potrebujú trochu času, podstatne viac peňazí a neporovnateľne viac pozornosti. Kým sa školstvo a veda nestanú na Slovensku prioritami, veľa sa toho nezmení. Aj naďalej sa budeme tešiť, keď k nám investor príde zvárať plechy a aj o 20 rokov budeme mať radosť, ak u nás niekto za milión korún (!) vytvorí jedno pracovné miesto. Aj naďalej bude veta "Učiteľ učí." sarkastický bonmot.

 

Učitelia, zajtra vám držím palce. Ste všelijakí. Sú medzi vami aj poctiví, aj menej poctiví, aj čestní, aj menej čestní a ja nemám dôvod z každého z vás robiť boha. Vo štvrtok však pôjde o viac. Jeden deň štrajku síce nič podstatné nezmení, no táto krajina potrebuje počuť váš hlas. Ozvite sa.

A ak sa raz ozvú aj rodičia, ktorým na svojich deťoch záleží; žiaci, ktorým štát nedokáže zabezpečiť ani len učebnice; stredoškoláci, ktorým štát nevie pripraviť dôstojné maturity a vysokoškoláci, ktorých školy sa do svetového hodnotenia univerzít ani len nedostanú, možno nás bude počuť.

Ozvite sa.

 

 

 

Radovan Potočár

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.

ŠPORT

Fotografka z Tour: Sagan má výraznú tvár, je fotogenický

Češka bola roky jedinou ženou, ktorá fotila Tour z motorky.


Už ste čítali?