O dvanástich kartičkách

Autor: Radovan Potočár | 8.9.2014 o 22:44 | Karma článku: 12,32 | Prečítané:  27954x

Krátke povzdychnutie študenta nad kartami, kartičkami, preukazmi a preukážkami.

Na škole si kúpite ISIC. International Student Indentity Card. To, že preukaz je študentský a medzinárodný, naň pre istotu napísali v dvoch ďalších jazykoch.

Carnet international de estudiante.

Carte d´étudiant internationale.

Lenže. Neskôr prídete na to, že váš medzinárodný študentský preukaz, až taký medzinárodný nie je. Bude to presne vo chvíli, keď vám povedia, že váš ISIC je predsa český, nie slovenský, takže u nás vám logicky platiť nemôže, to je hádam jasné, či nie? Zľavu nedostanete.

Lenže. Vzápätí zistíte i to, že váš medzinárodný študentský preukaz nie je ani príliš študentský. Na železnici sa dozviete, že ak máte záujem o študentskú zľavu (ide o 40% a vy záujem, samozrejme, máte), potrebujete žiacky preukaz na Slovensku a žákovský průkaz v Česku. Poviete si, že železnice chcú na vás zarobiť, ale dobre, tie kartičky potrebujete. Fotky, potvrdenia zo školy, hotovo.

Lenže. Na stanici sa ukáže, že České dráhy si za preukaz účtujú päťdesiat korún a na Slovensku (toto vás už naozaj uvedie do rozpakov) nulu. Nič. Preukaz dostanete zadarmo. Železnice vydávajú vlastné preukážky čisto z pasie.

Sčasu-načas potrebujete zájsť aj za hranice. Pomyslíte si, že ISIC možno nie je česko-slovenský, ale aspoň medzinárodný, takže v zahraničí-zahraničí by vám ho uznať mohli. Lenže. Železnice ISIC neuznávajú ani inde v Európe, takže pokiaľ máte záujem o zľavu (jasné, že máte), potrebujete ďalšiu preukážku. Konkrétne Junior Rail Plus. S ním môžete cestovať so zľavou vlakmi po celej Európe. Úplne celá Európa to nie je, ale to zistíte neskôr, ako by  ste potrebovali.

V tomto momente máte štyri kartičky na dopravu a myslíte si, že vaša peňaženka už nestučnie.

Lenže. Potrebujete cestovať i mestskou dopravou, dokonca denne, a tam vám žiadna z vašich štyroch nových kartičiek nepomôže viac ako Tesco club card alebo Billa Bonus Club karta alebo akákoľvek iná superbonusclub karta. (Tento typ kartičiek teraz, prosím, celkom vynechajme.)

V Brne si kúpite šalinkartu, čiže električenku, čiže predplatný lístok na všetko. Dobre, jedna kartička navyše (vaša prvá s akým-takým opodstatnením). Lenže. Bratislava. Zistíte, že predplatný lístok sa vám neoplatí a na každú jazdu si lístok kúpite jednotlivo. Keďže ste študent, pomyslíte si, že kupovať si môžete zľavnený s polovičnou cenou, vo vrecku predsa máte ISIC. Lenže. Váš ISIC je vám rovnako nanič ako na železnici a vy potrebujete špeciálnu kartičku bratislavského dopravného podniku. Ide o obdĺžnik tvrdého papiera s vašou fotkou, nápisom Študentský a logom dopravného podniku. ISICov si doma natlačíte koľko chcete, ale toto nesfalšuje nikto.

(Bonus: Aby ste si mohli kupovať zľavnené lístky, túto preukážku ste povinný nosiť v peňaženke aj s blokom. Aj dopravný podnik Bratislava však vydáva vlastné preukážky čisto z pasie: na tomto bločku stojí 0,00 EUR.)

Idete na Erazmus. Poučený z minulosti vám už ISIC v Nemecku ani nezíde na rozum a robíte dobre. Na mestskú dopravu v Magdeburgu potrebujete ďalšiu kartičku, ďalšiu študentskú. Teraz ich máte v peňaženke presne sedem. No a ten bloček, aha:

Keď si toto všetko vložíte do peňaženky, pridáte ešte občianku a vodičák. O všelijakých čipoch a hi-tech preukazoch a sci-fi technológiách počúvate od všetkých Kaliňákov a Lipšicov dlho, ale aby sa vodičské oprávnenie (a všetko ostatné) dalo zaznamenať do čipu v občianke, na to je asi skoro.

Na základné prežitie potrebujete ešte preukaz poistenca. Na ňom sa nepíše ani medzinárodný, ani international, ani nič podobné, takže je vám hneď jasné, že v zahraničí vám bude podobne užitočný ako ISIC alebo vaše superbonusclub karty. Vybavíte si medzinárodný, európsky. (Mimochodom, bude to jedno z vašich najdlhších nemeckých slov: die Krankenversicherungskarte.)

V  tejto chvíli vo svojej peňaženke máte uložených jedenásť kartičiek. A bloček. Dvanásť.

 

Prečítajte si tiež:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minister Stropnický: Babiš je ako Ronaldo, neposadíte ho na lavičku

Politici sa len tvária, že riešia problémy občanov, to ja neviem, hovorí pre SME odchádzajúci šéf českej diplomacie MARTIN STROPNICKÝ.

DOMOV

Sulík: Je čistá ilúzia myslieť si, že nová vláda sa dá vyrokovať

Ficova hviezda padá, tvrdí šéf SaS Richard Sulík.

Autorská strana Michala Havrana

Šmejdi nás opäť predbehli. A niektoré kruhy tomu naleteli

Nie je nič absurdnejšie, ako keď fašisti hovoria o ochrane života a rodiny.


Už ste čítali?